Pośrednictwo Ubezpieczeniowe
 Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt |2024917 
Witamy w świecie
Ubezpieczeń


PHUT DAYTONA
Maciej Rozenfeld


Agencja i biuro główne:
ul. Jałtańska 1
02-760 Warszawa
tel/fax. 0-22 406 06 30

Siedziba 2
ul. Zieleniecka 11 m. 110
05-091 Ząbki







kom. 0-500 300 001
e-mail: ubezpieczenia.maciek@wp.pl

OC posiadaczy pojazdów
Ubezpieczenia Komunikacyjne > OC posiadaczy pojazdów

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Posiadaczy Pojazdów Mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów

Ubezpieczenie OC jest jednym z ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy kto posiada pojazd podlegający rejestracji musi wykupić polisę OC. Warunki ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz.U. z 2003r. Nr 124, poz. 1152. Umowę taką zawiera się na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). Brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok.

Nawet, jeżeli zdecydowałeś się na opłacenie ubezpieczenia OC w ratach, to przed upływem jednego roku od jego zawarcia nie możesz skutecznie wypowiedzieć umowy.

Jeżeli kupujesz samochód od kogoś, to przez 30 dni możesz korzystać z jego OC, chyba że wcześniej przerejestrujesz pojazd. Potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia jest polisa lub inny dokument. Jesteś zobowiązany okazać te dowody na żądanie organów uprawnionych do kontroli. Nawet w sytuacji, kiedy nie korzystasz z samochodu (stoi w garażu) - nie wygasa Twój obowiązek ubezpieczenia OC i opłacenia stosownej składki. Rezygnacja z OC możliwa jest dopiero po wyrejestrowaniu pojazdu.

Kogo chroni?
Polisa ta ma na celu ochronę interesów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jeżeli użytkując samochód (jadąc, wsiadając, wysiadając lub załadowując go) spowodujesz uszkodzenie czyjegoś mienia, rozstrój zdrowia lub śmierć, to Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Ani Ty, ani członkowie Twojej rodziny nie dostaną odszkodowania z tego ubezpieczenia. Polisa OC nie zabezpiecza też przed odpowiedzialnością karną - gdy sąd orzeknie karę pozbawienia wolności lub grzywny posiadanie polisy nie uchroni nas przed tym.

Termin zawarcia?
OC trzeba zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli pojazd jest wprowadzony do ruchu przed zarejestrowaniem również musi posiadać ubezpieczenie OC.

Jaka jest kara za brak ważnego OC?
„W razie niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów i rolników oraz ubezpieczenia budynków rolniczych w terminach przewidzianych ogólnymi warunkami ubezpieczenia, na podmiot niedopełniający tego obowiązku nakładana jest opłata* przewidziana w art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wniesienie opłaty nie zwalnia jednak z obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia.
Konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym albo rolnik prowadzący gospodarstwo rolne spowodował szkodę innym osobom, a Fundusz wypłacił poszkodowanym należne odszkodowanie. Kwota wypłaconego przez Fundusz odszkodowania podlega bowiem zwrotowi.
Dochodzenie przez Fundusz zwrotu odszkodowania (regresu) w razie braku dobrowolnej jego zapłaty następuje w drodze postępowania sądowego. Kwota dochodzonego roszczenia ulega zwiększeniu o przysługujące Funduszowi odsetki za zwłokę, jak też koszty prowadzonego postępowania sądowego.
Dochodzenie opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego - przy braku dobrowolnej wpłaty - prowadzone jest w trybie egzekucji administracyjnej ….
 * …. Opłata (karna) za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia. Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:
•  20 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
•  50 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
•  100 % odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Wysokość opłaty jest ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli nr 1 w roku kontroli.  

Opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego
Rodzaj ubezpieczenia
Wysokość opłaty w euro
Wysokość opłaty w przeliczeniu na zł
OC posiadaczy pojazdów mech.
•  samochody osobowe
100 % opłaty
50 % opłaty
20 % opłaty

 500 euro
 
    1.930 zł
       970 zł
       390 zł
•  samochody ciężarowe i autobusy
100 % opłaty
50 % opłaty
20 % opłaty
  800 euro
    3.090 zł
    1.540 zł
       620 zł
•  pozostałe pojazdy
100 % opłaty
50 % opłaty
20 % opłaty
  100 euro
       390 zł
      190 zł
      80 zł



 

Kurs średni euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski według tabeli nr.1 z dnia 02.01.2006 r. wynosi 3,8610 zł.

Wysokość wymienionych opłat, obowiązujących w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych, zaokrąglona do pełnych 10 złotych.”

Suma ubezpieczenia

Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, najwyżej jednak do ustalonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej. Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych:

1) w przypadku szkód na osobie - 1.500.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,

2) w przypadku szkód w mieniu - 300.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.
  
Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Maciej Rozenfeld